Jak oszukują mechanicy?

Data dodania: 05.12.2016


 

Oddając samochód do warsztatu samochodowego, właściwie nie wiemy, co do jego odbioru tak naprawdę się z nim dzieje. Są mechanicy, którzy szukają wszelkich sposobów, aby nieco więcej zarobić. Na nadużycia ze strony serwisu narażeni są najbardziej młodzi kierowcy, ale nie omija to również stałych klientów. Czy jedynymi fachowymi warsztatami są renomowane placówki, jak firma Frost-Thermo King? Na szczęście nie – ale trzeba umieć rozeznać, w których miejscach zostaniemy uczciwie obsłużeni. Na co trzeba zwracać uwagę podczas wizyty w serwisie samochodowym?

Mechanicy zdają sobie sprawę, że przez nieuczciwe praktyki mogą stracić klientów. Jednak większość kierowców nie zwraca uwagi na szczegóły napraw, co niejednokrotnie podziałało na niekorzyść dla ich portfela. Jedną z bardziej nieuczciwych zagrywek jest wymiana wadliwych części samochodowych na tańsze, niskiej jakości. Wiele serwisów ma podpisane umowy z producentami i u nich się zaopatruje. Byłoby to uczciwą praktyką, gdyby klient był o tym informowany, a cena za usługę wynosiła odpowiednio mniej. Jednak na fakturze często widnieje suma tak wysoka, jak za oryginalną część. Jeszcze bardziej nieuczciwym zagraniem, szczególnie w przypadku nowszych aut, jest wyciąganie sprawnych części, w ich miejsce wstawiając stare, które aktualnie były w warsztacie. W takiej sytuacji dostajemy samochód z częścią, która najprawdopodobniej wkrótce się zużyje (więc trzeba będzie wrócić do warsztatu, by usterkę naprawić), a mechanik otrzymuje prawie darmo nowe, sprawne części.

Choć często się o tym nie mówi, niektórzy mechanicy samochodowi przyznają, że co lepsze auta są wykorzystywane dla ich prywatnych celów. Kiedy pojazd „stoi” w warsztacie, czasami może służyć pracownikom jako środek transportu – np. do sklepu po części. Najbardziej skrajne przypadki, to gdy mechanicy „pożyczają” co lepsze samochody, by pojeździć nimi w nocne trasy. Dlatego warto przed oddaniem auta to serwisu zrobić zdjęcie licznika kilometrów, aby wiedzieć, czy ktoś z pojazdu korzystał. Jednak pamiętajmy, że niektóre naprawy wymagają przejechania kilku kilometrów, by się upewnić, że wszystko działa (np. wymiana skrzyni biegów lub silnika).

Dobre serwisy samochodowe, takie jak Frost-Thermo King, nie pozwalają sobie na powyższe nadużycia. Dlatego aby ich uniknąć, szukajmy renomowanych warsztatów lub polecanych przez znajomych. Dobrze jest też poznać ceny usług różnych serwisów i porównać je, by poznać uśrednione koszty. Nie powinniśmy wybierać tych z najniższej półki, ale też nie możemy dać się naciągnąć na najwyższe ceny, które nie zawsze są adekwatne do jakości.