Ogrzewanie postojowe – dlaczego warto je założyć?

Data dodania: 06.10.2016


Zawodowi kierowcy spędzają w samochodach niezliczone godziny – zarówno na drodze, jak i na postojach podczas odpoczynku czy snu. Pojazdy, które posiadają specjalnie wydzielone miejsce na sypialnie, pozwalają oszczędzić dużo czasu na poszukiwanie moteli dla kierowcy, a także i pieniędzy na opłacenie noclegu. To ekonomiczne rozwiązanie może stracić rację bytu podczas zimy. Niemożliwe jest, by ogrzewanie samochodowe chodziło cały czas, dlatego powstało inne rozwiązanie – tzw. ogrzewanie postojowe, które można założyć np. w renomowanych serwisach samochodowych.

Ogrzewanie postojowe to niewielkie urządzenie, które umieszcza się pod maską i podłącza do układu chłodzenia. Działa na paliwo czerpane bezpośrednio z baku samochodu, dlatego może funkcjonować niezależnie od pracy silnika. Występuje w dwóch wariantach: wodnym i powietrznym. Oba są bardzo wydajne, w zależności od warunków i potrzeb. Oba rodzaje można zamontować np. w serwisie samochodowym Frost Thermo King w Słubicach.

Ogrzewanie wodne

Ten rodzaj ogrzewania obejmuje kabinę oraz silnik. Doprowadza do optymalnej temperatury jeszcze przed włączeniem silnika, co powoduje jego bezproblemowy rozruch nawet przy bardzo niskich temperaturach. Co więcej, przedłuża jego żywotność, dodatkowo spada też zużycie paliwa. Godziny jego pracy można ustawić za pomocą timera lub poprzez zdalne sterowanie, co ułatwia użytkowanie na odległość lub gry trasa rozpoczyna się o określonej godzinie. Oprócz korzyści dla silnika, kabina kierowcy jest stale ogrzana, co wpływa pozytywnie na jego samopoczucie i koncentrację. Założenie ogrzewania wodnego najlepiej przeprowadzić w sprawdzonym serwisie samochodowym, np. w Słubicach w firmie Frost Thermo King.

Ogrzewanie powietrzne

W tym przypadku ogrzewana jest wyłącznie kabina kierowcy. Fakt, że urządzenie nie ogrzewa silnika sprawia, że spada również zużycie prądu. Zimne powietrze pobierane jest z kabiny i ogrzewane bezpośrednio w agregacie, po czym oddawane jest z powrotem. Tak jak w przypadku ogrzewania wodnego, można je regulować zdalnie lub ustawiając konkretne godziny. Ponadto jego instalacja jest łatwa do wykonania, a eksploatacja prosta.

Ogrzewanie postojowe powoduje przyjemne ciepło w kabinie samochodu, wspomaga silnik podczas niskich temperatur, ale także podwyższa bezpieczeństwo. Szacuje się, że w zimie najwięcej wypadków drogowych powstaje w ciągu pierwszych 15 minut jazdy. Głównym powodem jest pogorszona widoczność – poprzez zamarznięte, niedokładnie oskrobane szyby lub ich zaparowanie. W przypadku założenia w serwisie samochodowym ogrzewania postojowego problem znika. To rozwiązanie zalecane jest zarówno dla samochodów dostawczych, jak i osobowych. Zainstalować je można w firmie Frost Thermo King, która jest specjalistą w tej dziedzinie.