Serwis samochodowy – podstawowe informacje

Data dodania: 06.10.2016


Z danych policji wynika, że około połowa wypadków samochodowych powodowana jest nieskutecznym oświetleniem pojazdu. Drugą najczęściej występującą przyczyną są braki w ogumieniu, a kolejną wadliwy układ hamulcowy. Statystyki mówią same za siebie – aby poruszanie się na drogach było bezpieczne, należy pilnować przeglądów i być czujnym na powstałe w pojeździe usterki.

Przeglądu samochodu można dokonać w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Dla okolic Słubic polecamy solidną firmę Frost Thermo King. Termin ważności badań technicznych zależy od wieku i stanu pojazdu. Np. nowe samochody pierwszą kontrolę przechodzą jeszcze przed rejestracją, a na drugą muszą stawić się dopiero 3 lata po zarejestrowaniu. Następny przegląd jest po dwóch latach, a później zazwyczaj kontroli należy dokonywać raz do roku. Sprawdzane wtedy jest właściwie wszystko: funkcjonowanie świateł, obecność rdzy na nadwoziu i podwoziu, amortyzatory, stan hamulców, zawieszenia, układu wydechowego i wiele innych. Jeśli okaże się, że jest jakaś usterka, należy ją niezwłocznie usunąć. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także i ekonomii. Jeśli naprawa zostanie dokonana w ciągu dwóch tygodni od daty przeglądu, na kolejnej wizycie można poprosić o kontrolę tylko naprawionych części. Jeśli termin 14 dni minie, trzeba dokonać znowu przeglądu całości. W przypadku wykrycia usterek zagrażających bezpieczeństwu, diagnosta (sprawdź: Frost Thermo King) ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny i wysłać go do odpowiedniego organu komunikacji. Dopiero po usunięciu uszkodzeń można wystąpić o kolejny przegląd. Jeśli samochód przejdzie go pozytywnie, można zgłosić się po odbiór dowodu rejestracyjnego. Koszt wykonania przeglądu w serwisie samochodowym to ok. 100 zł.

Aby nie odwiedzać serwisów samochodowych wcześniej niż na przeglądzie, należy samemu dbać o stan swojego pojazdu. Światła, które są najczęstszą przyczyną wypadków, łatwo można kontrolować samodzielnie. Podobnie opony – trzeba regularnie sprawdzać w nich ciśnienie, najlepiej wyrobić sobie ten nawyk podczas tankowania.

Regularne odwiedziny w serwisie samochodowym są koniecznością. W wypadku podejrzeń poważniejszych usterek, można dokonać nieoficjalnie przeglądu w warsztacie, np. w firmie Frost Thermo King. Pozwoli to wykryć i naprawić uszkodzenia przed oficjalnym przeglądem, co może zapobiec ewentualnemu zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Należy także pamiętać, że serwis samochodowy nie zrobi wszystkiego sam – o samochód trzeba dbać regularnie, a nie tylko raz na rok.

 

Wypożyczalnia samochodów Kołobrzeg

Wypożyczalnia samochodów Szczecin